• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie – dla obywateli polskich

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Earth Sciences in a Changing World

Szczegóły
Kod earth.scie.chan.worl_s1s_P_en
Jednostka organizacyjna Wydział Geografii i Geologii
Kierunek studiów Earth Sciences in a Changing World
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe angielski
Minimalna liczba studentów 15
Limit miejsc 15
Czas trwania 3 lata (6 semestrów)
Wymagany dokument
  • matura lub dokument równoważny
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (02.06.2025 12:00 – 09.07.2025 23:59)

Kierunek studiów Earth Sciences in Changing World otrzymał dofinansowanie w ramach projektu Key to the future – Kompleksowy program rozwoju kształcenia na potrzeby branż kluczowych UJ z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, którego celem jest dostosowanie programu kształcenia do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji na potrzeby branż kluczowych.

W ramach programu studiów studenci będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowych elementów kształcenia. W związku z tym kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia zobowiązani będą do wypełnienia dodatkowych formularzy w systemie IRK oraz:
• złożenia deklaracji uczestnictwa w projekcie;
• złożenia dodatkowej klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych;
• wykonania pre-testu w terminie wyznaczonym przez jednostkę prowadzącą studia.

Udział w studiach jest równoznaczny z akceptacją regulaminu projektu, dostępnego na stronie internetowej: Dokumentacja - Key to the future.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie internetowej:  Key to the future.

Najważniejsze informacje

opis studiów studia.uj.edu.pl
opłata rekrutacyjna 85 zł
opłata za studia (czesne)

I rok studiów: 16 000 zł

II rok studiów: 16 000 zł

III rok studiów: 16 000 zł

Łącznie: 48 000 zł

Więcej informacji: opłaty

zaświadczenie od lekarza medycyny pracy

niewymagane 

obowiązki związane z ochroną małoletnich

Informacje zostaną podane w późniejszym terminie.

statystyki z poprzednich lat

statystyki

potwierdzenie znajomości języka angielskiego

wymagana znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 potwierdzona odpowiednim certyfikatem lub weryfikowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej  

lista uznawanych certyfikatów

Rekrutacja krok po kroku

Przed dokonaniem zgłoszenia zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie: rekrutacja krok po kroku.

Kto może podjąć studia?

Studia mogą podjąć osoby posiadające:

  • polską maturę (2005–2025),
  • dyplom matury międzynarodowej International Baccalaureate,
  • dyplom matury europejskiej European Baccalaureate,
  • maturę zagraniczną (inny dokument, który uprawnia do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich w kraju, w którym został wydany),
  • polskie świadectwo dojrzałości (wydawane do 2005 r.).

Kryteria kwalifikacji

Zasady rekrutacji zostały określone w uchwale Senatu UJ nr 58/V/2024 z 29 maja 2024 roku.

Wybierany jest najkorzystniejszy dla kandydata wynik matury, który jednocześnie staje się wynikiem rekrutacji.

Przedmioty maturalne uwzględniane podczas obliczania wyniku kwalifikacji i ich wagi:

  przedmiot waga dodatkowe kryterium formalne

grupa 1

(uwzględniany 1 wynik spośród:)

biologia 1 Pozytywne zaliczenie rozmowy kwalifikacyjnej (minimum 60% punktów możliwych do zdobycia) sprawdzającej znajomość języka angielskiego.
chemia 1
fizyka 1
geografia 1
informatyka 1

Warunek formalny

Warunkiem formalnym jest pozytywne zaliczenie rozmowy kwalifikacyjnej (minimum 60% punktów możliwych do zdobycia) sprawdzającej znajomość języka angielskiego. 

Osoby, które posiadają dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 uzyskują z rozmowy 100% punktów możliwych do zdobycia, bez konieczności przystępowania do niej. Lista wybranych dokumentów potwierdzających znajomość języka angielskiego, akceptowanych w Uniwersytecie Jagiellońskim, znajduje się na stronie: lista dokumentów.

Certyfikat należy wgrać do systemu IRK na etapie dokonywania zgłoszenia rekrutacyjnego oraz przedstawić do wpisu na studia wraz z pozostałymi dokumentami. 

Rozmowa weryfikująca znajomość języka angielskiego

Rozmowa kwalifikacyjna zostanie przeprowadzona zdalnie w terminie wskazanym w harmonogramie rekrutacji.

Szczegóły dotyczące rozmowy (dokładny termin oraz godzina) są przekazywane kandydatom indywidualnie w koncie IRK, w zakładce „Wiadomości” po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń w danej turze oraz najpóźniej na dzień przed określonym w harmonogramie terminem rozpoczęcia egzaminów.

Rozmowy będą prowadzone z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (Microsoft Teams, Skype itp.).  Aby wziąć udział w rozmowie zdalnej, kandydat musi mieć stabilne połączenie z Internetem, sprawny mikrofon i słuchawki lub głośniki oraz dostęp do kamerki internetowej. Podczas rozmowy sprawdzana jest tożsamość kandydata (na podstawie okazanego dokumentu tożsamości) oraz samodzielność jego pracy.

Formularz zgłoszenia rekrutacyjnego

Kandydaci, którzy posiadają dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego mogący stanowić podstawę do zwolnienia z rozmowy kwalifikacyjnej, powinni załadować ten dokument do systemu. Listę wybranych dokumentów potwierdzających znajomość języka angielskiego uznawanych na Uniwersytecie Jagiellońskim znajdziesz tutaj: lista dokumentów.

Jak przeliczane są wyniki?

Kryteria kwalifikacji są takie same dla wszystkich kandydatów, niezależnie od rodzaju zdanej matury oraz ukończonej szkoły. Sposoby przeliczania wyników dla poszczególnych typów matur oraz poziomów egzaminów są opisane poniżej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: obliczanie wyniku

Polska matura (2005-2025)

Uwaga! Pamiętaj, żeby wprowadzić wyniki egzaminu maturalnego do systemu IRK do ostatniego dnia dokonywania zgłoszeń w danej turze. Ponieważ nie wszystkie wyniki znajdują się w Systemie Informacji Oświatowej i mogą nie zostać pobrane do IRK, niewpisanie wyników może skutkować przyznaniem 0 punktów i odmową przyjęcia na studia.

Do systemu nie trzeba wczytywać skanów świadectwa maturalnego. 

Jak przeliczane są wyniki?

Pod uwagę brane są wyłącznie wyniki egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym (mnożnik 1, czyli wynik brany wprost). 
W przypadku języków obcych nowożytnych pod uwagę brane są wyniki na poziomie rozszerzonym (mnożnik 1, czyli wynik brany wprost) lub dwujęzycznym (mnożnik 4/3 – maksymalnie 100 pkt.).

Nie są uwzględniane wyniki uzyskane na poziomie podstawowym ani wyniki egzaminów ustnych. Oceny ze świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz wyniki egzaminów zawodowych również nie są brane pod uwagę i nie wpływają na wynik kwalifikacji kandydata. 

Więcej informacji: polska matura (2005–2025).

Matura międzynarodowa – International Baccalaureate

Uwaga! Pamiętaj, żeby wprowadzić wyniki matury międzynarodowej – International Baccalaureate – do systemu IRK do ostatniego dnia dokonywania zgłoszeń w danej turze. Niewpisanie wyników może skutkować wynikiem 0 punktów i odmową przyjęcia na studia. 

Do systemu nie trzeba wczytywać skanów dyplomu matury IB. Nie jest również wymagane tłumaczenie tego dokumentu.

Jak przeliczane są wyniki?

Oceny z matury IB są przeliczane według wzoru: ocena * 100/7.

Wyniki z przedmiotów matury International Baccalaureate są przypisywane do odpowiednich przedmiotów polskiej matury. Wyniki uzyskane na poziomie Standard Level przypisywane są do poziomu podstawowego (dodatkowo zostanie zastosowany mnożnik 1/2), na poziomie Higher Level do poziomu rozszerzonego (mnożnik 1, czyli wynik brany wprost) lub dwujęzycznego (dot. wyłącznie języków obcych zdawanych w grupie 1. – zastosowany zostanie mnożnik 4/3 – maksymalnie 100 pkt.).

Ważne: do podjęcia studiów uprawnia posiadanie dyplomu matury IB (program IB DP). Dokumenty przedstawiane przy wpisie na studia muszą zawierać informację o przyznaniu dyplomu (diploma awarded).

Więcej informacji o maturze IB znajdziesz na stronie internetowej: International Baccalaureate.

Nie każda matura zagraniczna jest maturą International Baccalaureate (IB) – upewnij się, czy to właściwy typ matury, a w razie wątpliwości zajrzyj do sekcji „matura zagraniczna”.

Matura europejska – European Baccalaureate

Uwaga! Pamiętaj o wczytaniu do systemu IRK skanów wszystkich stron dyplomu matury europejskiej do ostatniego dnia dokonywania zgłoszeń w danej turze. Tylko na tej podstawie może zostać obliczony Twój wynik kwalifikacji – brak dokumentów w systemie może skutkować wynikiem 0 punktów i odmową przyjęcia na studia. 

Do dokumentów wydanych w językach obcych należy dołączyć tłumaczenie przysięgłe – powinno zostać wczytane do systemu wraz z oryginalnym dokumentem. 

Jak przeliczane są wyniki?

Wyniki z uzyskane z części pisemnej egzaminów matury European Baccalaureate są przypisywane przedmiotom polskiej matury. Oceny z matury EB są przeliczane według wzoru: ocena * 10

Przypisanie do poziomu podstawowego (zostanie zastosowany mnożnik 1/2), rozszerzonego (mnożnik 1, czyli wynik brany wprost) i dwujęzycznego (mnożnik 4/3 – maksymalnie 100 pkt.) jest uzależnione od liczby godzin przypisanych do danego kursu – ze szczegółami możesz się zapoznać na stronie internetowej: European Baccalaureate.

Nie każda matura zagraniczna jest maturą European Baccalaureate (EB) – upewnij się, czy to właściwy typ matury, a w razie wątpliwości zajrzyj do sekcji „matura zagraniczna”.

Matura zagraniczna

Uwaga! Pamiętaj o wczytaniu do systemu IRK skanów dokumentów matury zagranicznej do ostatniego dnia dokonywania zgłoszeń w danej turze. Tylko na tej podstawie może zostać obliczony Twój wynik kwalifikacji – brak dokumentów w systemie może skutkować wynikiem 0 punktów i odmową przyjęcia na studia. 

Do dokumentów wydanych w językach obcych należy dołączyć tłumaczenie przysięgłe – powinno zostać wczytane do systemu wraz z oryginalnym dokumentem. 

Jak przeliczane są wyniki?

Przedmioty matur zagranicznych są przypisywane przedmiotom polskiej matury i przeliczane do skali 0–100. Przypisanie przeliczonych wyników do poziomu podstawowego (mnożnik ½), rozszerzonego (mnożnik 1, czyli wynik brany wprost) lub dwujęzycznego (mnożnik 4/3 – maksymalnie 100 pkt.) jest ściśle związane z rodzajem zdawanej matury zagranicznej. 

Każdy dokument analizowany jest indywidualnie – zapoznaj się z informacjami na naszej stronie internetowej, by poznać podstawowe zasady przeliczeń: matury zagraniczne.

W przypadku niektórych systemów edukacji wyniki egzaminów maturalnych lub ich odpowiedników znajdują się w oddzielnym dokumencie – zapoznaj się dokładnie z informacjami na temat tego, jakie dokumenty są konieczne do obliczenia wyniku. Nie zawsze będzie to ten sam dokument, który potwierdza uprawnienia do studiowania. 

Upewnij się, czy to właściwy typ matury, a w razie wątpliwości zajrzyj do sekcji „matura międzynarodowa – International Baccalaureate” oraz „matura europejska – European Baccalaureate”. 

Polskie świadectwo dojrzałości

Uwaga! Pamiętaj o wczytaniu do systemu IRK skanów wszystkich stron świadectwa dojrzałości do ostatniego dnia dokonywania zgłoszeń w danej turze. Tylko na tej podstawie może zostać obliczony Twój wynik kwalifikacji – brak dokumentów w systemie może skutkować wynikiem 0 punktów i odmową przyjęcia na studia. 

Jak przeliczane są wyniki?

Poziom podstawowy: Wyniki uzyskane na egzaminie dojrzałości są przypisywane do odpowiednich przedmiotów polskiej matury na poziomie podstawowym, kolejno przeliczone są do skali 0–100 (dodatkowo zostanie zastosowany mnożnik 1/2).

Poziom rozszerzony: Kandydat posiadający polskie świadectwo dojrzałości (wydawane do 2005 roku) może podejść do egzaminu maturalnego organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, aby uzyskać wynik na poziomie rozszerzonym. Osoby, które zdały dodatkowy egzamin, powinny wczytać do systemu IRK odpowiedni dokument – zaświadczenie OKE

Zapoznaj się uważnie z informacjami dotyczącymi zasad przeliczania ocen z polskiego świadectwa dojrzałości: polskie świadectwo dojrzałości.

Ten dokument nie jest już wydawany. Upewnij się, czy to właściwy typ matury, a w razie wątpliwości zajrzyj do sekcji „Polska matura (2005–2025)” – dotyczy ona przeprowadzanego obecnie w Polsce przez Centralną Komisję Egzaminacyjną egzaminu maturalnego.

Olimpiady i konkursy

Uwaga! Osoby posiadające osiągnięcia w olimpiadach i konkursach, które chcą skorzystać z wynikających z nich przywilejów, muszą wziąć udział w rekrutacji tak samo jak pozostali kandydaci: założyć konto, dokonać zgłoszenia rekrutacyjnego, wnieść opłatę rekrutacyjną oraz spełnić wszystkie warunki związane z udziałem w rekrutacji na wybrane studia. 

Olimpiady

Każda olimpiada uznawana w rekrutacji na Uniwersytet Jagielloński jest przyporządkowana do jednego z 19 przedmiotów maturalnych uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym. Laureaci i finaliści olimpiad mogą wykorzystać swoje uprawnienia w rekrutacji na te kierunki, dla których w kwalifikacji uwzględniany jest przedmiot przypisany do „ich” olimpiady – zgodnie z tabelą w części „Kryteria kwalifikacji”.

  • Laureaci otrzymują maksymalny wynik kwalifikacji – pierwsze miejsce na liście rankingowej (pod warunkiem, że spełnili kryteria formalne).
  • Finaliści otrzymują 100% punktów z przedmiotu przypisanego do „ich” olimpiady oraz ze wszystkich przedmiotów, które są w tej samej grupie.

Aby osiągnięcie w olimpiadzie mogło zostać uwzględnione, należy dodać odpowiedni dokument w koncie IRK. Nie ma konieczności wczytywania skanu zaświadczenia potwierdzającego zdobyty tytuł. 

Listę uwzględnianych olimpiad, ich przypisania do przedmiotów maturalnych oraz dodatkowe informacje znajdziesz na stronie: olimpiady.

Konkursy

W rekrutacji na te studia nie są uwzględniane osiągnięcia w konkursach. 

Harmonogram rekrutacji

Szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie: harmonogram rekrutacji.

Tura dodatkowa uruchamiana jest wyłącznie dla tych studiów, gdzie po zakończeniu pierwszej tury rekrutacji pozostaną wolne miejsca. Tury na różnych studiach mogą być uruchamiane w kolejnych dniach po publikacji wyników, dlatego warto na bieżąco śledzić informacje pojawiające się w systemie IRK. 

Wpis na studia

Poniższe dokumenty należy dostarczyć do sekretariatu studiów w terminach wpisów po uzyskaniu statusu „zakwalifikowany” – zapoznaj się z listą dokumentów już teraz i przygotuj je z odpowiednim wyprzedzeniem. Do dokonania wpisu konieczne jest przedstawienie wszystkich wymaganych dokumentów (z wyjątkiem tych dokumentów, które można dostarczyć do 26 września, zgodnie z listą poniżej). 

Wpis jest możliwy korespondencyjnie, wyłącznie w dniach wskazanych w harmonogramie w wierszu „terminy wpisów na studia”.

Po ogłoszeniu wyników rekrutacji pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki” w tabeli zgłoszenia (zakładka „Zgłoszenia rekrutacyjne”) dostępny będzie adres mailowy, na jaki trzeba wysłać skany wszystkich dokumentów wymaganych do wpisu wraz z oświadczeniem do wpisu korespondencyjnego. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami otrzymanymi w odpowiedzi na przesłaną wiadomość. 

Po dokonaniu wpisu korespondencyjnego kandydat jest zobowiązany do przedstawienia w sekretariacie studiów oryginałów wszystkich dokumentów do wglądu w terminie do 26 września 2025 r.

Zapoznaj się z informacjami na temat:

Lista wymaganych dokumentów

Część dokumentów należy wygenerować z systemu IRK – są to: 

  • ankieta osobowa – Uwaga! Ankietę mogą wygenerować wyłącznie osoby zakwalifikowane, po wcześniejszej akceptacji zdjęcia w systemie przez administratora. Wgraj zdjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem;
  • formularz „Dodatkowe dane”;
  • oświadczenie do wpisu korespondencyjnego;
  • zgoda przedstawiciela ustawowego na podjęcie studiów – jeśli w dniu wpisu nie masz ukończonych 18 lat;
  • pełnomocnictwo – jeśli wpisu dokonuje pełnomocnik.

Obowiązkowo należy również przedstawić:

  • ważny dowód osobisty lub paszport – wyłącznie do wglądu, w celu potwierdzenia tożsamości osoby dokonującej wpisu; 
  • dokument potwierdzający uprawnienie do podjęcia studiów: świadectwo polskiej matury (2005–2025) lub polskie świadectwo dojrzałości (wydawane do 2005), lub dyplom matury międzynarodowej International Baccalaureate, lub dyplom matury europejskiej European Baccalaureate, lub dokument matury zagranicznej, który uprawnia do podjęcia studiów w kraju wydania;
  • poświadczone tłumaczenie na język polski dokumentów wydanych w innym języku niż język polski;
  • zaświadczenie potwierdzające osiągnięcia w konkursach lub olimpiadach – wyłącznie w przypadku osób, których osiągnięcie było uwzględnione przy ustalaniu wyniku.

Uwaga! Jeśli zdawałeś egzamin maturalny za granicą, to konieczne będzie również przedstawienie poniższych dokumentów – można je złożyć w terminie do 26 września 2025 r.

  • apostille lub legalizacja świadectwa uzyskanego poza Polską (nie dotyczy matury EB oraz IB) – wymóg ten dotyczy również dokumentów uzyskanych w krajach Unii Europejskiej; 
  • decyzja kuratora oświaty o uznaniu świadectwa zagranicznego (jeśli jest wymagana). Więcej informacji: decyzja kuratora oświaty.

Więcej informacji: wymagane dokumenty.

Finansowanie studiów

Studia są płatne dla wszystkich kandydatów. Wysokość opłaty znajduje się na górze strony w części „O studiach”. Więcej informacji na temat płatności za studia znajduje się na stronie: opłaty.

Kontakt

  Wydział Geografii i Geologii Welcome Centre
możesz się zwrócić z pytaniami o

sprawy związane z tokiem studiów: program studiów, zapisy na zajęcia, legitymacja studencka, opłaty za studia, reset hasła w USOSweb itp.

sprawy związane z procesem rekrutacji: system IRK, przebieg rekrutacji na studia, opłaty rekrutacyjne, rezerwacja terminów wpisu, wymagane dokumenty itp.
dyżur poniedziałek–piątek: 10:00–13:00 poniedziałek–piątek 9:00–15:00
telefon

(+48) 12 664 43 55

(+48) 12 663 26 60

(+48) 12 663 26 61

e-mail

studia.ing@uj.edu.pl

rekrutacja@uj.edu.pl

adres

ul. Gronostajowa 3a, pok. 1.08 

30-387 Kraków

ul. Ingardena 6 (wejście od ul. Oleandry 2a)

30-060 Kraków